کلام شیرین راز جذابیت

کلام شیرین راز جذابیت

آیا تا به حال فکر کرده اید کلام شما چقدر روی دیگران تاثیر دارد؟

دیروز؛ روز قبل از نوشتن این مقاله؛ به یکی از دوستانم گفتم: پدرم افت قند داشته، بیمارستان بستری هست. سریع بدون هیچ تاملی گفت حتما یک بیماری دارد!!!!!!
پدر… بیماری… اصلاً خوشایندم نبود.

از آنجائیکه یاد گرفته ام خیلی تحت تاثیر حرف دیگران قرار نگیرم و همیشه جنبه مثبت قضیه را ببینم کمی توی دلم بهش خندیدم و فقط سکوت کردم.
بعد که بیشتر به حرفش فکر کردم با خودم تصمیم گرفتم رابطه ام با این دوست را کمرنگ تر کنم و بعد از این حرفی نزنم که چنین پاسخی بشنوم.
می بینید که یک جمله می تواند خیلی در روابط تاثیر گذار باشد و چه بسا همین یک جمله ساده اگر به تعارض و دعوا ختم نشود باعث خراب شدن یک رابطه شود.
پس تا می توانیم مواظب کلام خود باشیم.
همه دوست دارند حرف های خوب و امیدوار کننده بشنوند. هیچکس از کلام سرد و منفی خوشش نمی آید.
افرادی که کلام شیرین و مثبت دارند همیشه جذاب و دوست داشتنی هستند.

آیا کلام شیرین دستیافتنی است؟

ممکن است با خود بگویید داشتن کلام شیرین یک ویژگی ذاتی است و افراد خاصی از این صفت برخوردارند. با اطمینان کامل به شما می گویم هر چیزی با تمرین و تکرار ممکن است. باید مسیر عصبی آن ساخته شود (بزودی در مورد مسیر عصبی خواهم نوشت.).
اگر بخواهیم می توانیم نحوه صحبت کردن و کلماتی را که بکار می بریم تغییر دهیم و پس از مدتی خودمان از تغییری که داشته ایم متعجب می شویم.
در زیر چند راهکار برای داشتن کلام شیرین تر و جذاب تر به شما پیشنهاد می کنم:

• همیشه قاصد خوش خبر باشید.

به قول سعدی شیرازی که می گوید:
خبری که دانی دلی بیازارد

تو خاموش تا دیگری بیارد.
بلبلا مژده بهار بیار
خبر بد به بوم باز گذار

من دیگر حرفی ندارم! سعدی با بیان فصیحش کل پیام را به می رساند. پس عادت کنیم همیشه گوینده خبر های خوب باشیم و تا آنجا که ممکن است خبرهای بد را منتقل نکنیم.

اگر دوست دارید در مورد اعتماد به نفس بدانید کلیک کنید.

• شرایط دیگران را درک کنید.

وقتی می خواهیم با کسی صحبت کنیم اول بسنجیم شرایط و حال و روزش چگونه است، بعد نوع صحبت کردن خود را انتخاب کنیم. این موضوع مخصوصاً در تماس های تلفنی بسیار قابل توجه است.
دوستی دارم در اکثر مواقع، وقتی به کسی زنگ می زند شروع صحبتش با شادی و خوشحالی غیر قابل وصفی است.

بارها پیش آمده طرف مقابل در شرایط مناسبی نبوده و باعث دلخوری شده است. اگر باعث دلخوری هم نشود به مرور رابطه ها گمرنگ می شود و فرد به عنوان یک فرد بی ملاحظه و غیر جذاب شناخته می شود.

• از کلام مثبت استفاده کنید.

تصور کنید با دوست خود به کافه ای رفته اید که ساعتی با هم باشید. دوست دارید چه حرف هایی بشنوید؟
بعضی به محض اینکه یک گوش شنوا پیدا می کنند شروع به گفتن مسائل و مشکلات خود، همسایه، بقال سر کوچه و… می کنند؛ فلانی بی پول است، فلانی سرطان گرفت و مرد، گرانی بی داد می کند، مردم بیچاره اند و…
اگر دوست شما از این دسته افراد باشد قطعاً دفعه بعد با او قرار نخواهید گذاست. اینطور نیست؟
پس ما هم یاد بگیریم در جمع های دوستانه و خانوادگی همیشه از کلام مثبت و امیدوار کننده استفاده کنیم. اتفاقات و خاطرات خوب را یادآوری کنیم. اگر اهل شوخی و جوک تعریف کردن هستیم که عالیست؛ این کار را انجام دهیم.

اگر دوست دارید در مورد عزت نفس بدانید کلیک کنید.

• بیشتر شنونده باشید.

همه دوست دارند از خودشان و مسائلشان بگویند. کمتر کسی به اهمیت شنونده خوب بودن توجه می کند. شما این راز را بدانید و با شنونده خوب بودن و پاسخ کوتاه و کامل دادن، کلام خود را شیرین و جذاب کنید.

• تعریف و حسن جویی کنید.

هیج چیز به اندازه تعریف و تمجید افراد را شیفته شما نمی کند. تا می توانید از دیگران تعریف و حسن جویی کنید. در برخوردهایتان سعی کنید کوچکترین چیزها را ببیند و آن به زبان بیاورید.
دوستی داشتم چند روزی مریض بود بعد از رفع کسالتش همچنان قیافه مریض و رنجور به خود می گرفت و مدام از حال بدش می گفت. یک روز به او گفتم: امروز رنگ و رویت خیلی بهتر از روز قبل است. شادی در چهره اش برق زد و شروع کرد به تعریف تمام شرایط جسمی و روحی خوبی که در آن روز داشته است.
خودتان را تصور کنید لباس نویی خریده اید وقتی کسی به شما توجه می کند و در مورد لباستان و اینکه از کجا خریده اید، چقدر زیباست و به شما می آید، با شما صحبت کند لذت پوشیدن لباس نو برای شما چند برابر می شود.

دنیا، دنیای ارتباطات است. ما چه بخواهیم چه نخواهیم باید با افراد مختلفی در ارتباط باشیم. داشتن یک رابطه خوب و سالم باعث بهتر شدن حال ما و دیگران می شود. داشتن حال خوب یکی از هدف های مهم زندگی همه ماست.

پایه و اساس ارتباط بر کلام استوار است. اگر ما نتوانیم به خوبی از کلمات، گفتار و نحوه بیان آنها استفاده کنیم رابطه خوب با دیگران ممکن نخواهد بود.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. هادی
  ۱۰:۰۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶

  سلام
  تبریک میگم ، به نظر من که عالی بود

  • مریم عباسی
   ۱۰:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶

   سلام
   سپاس از شما و بازخوردتان. موفق باشید دوست گرامی.

 2. کهیار گرانپایه
  ۲:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۷

  تبریک میگم مطلبتون در مورد تاثیر کلام ما بر روی دیگران بسیار جالب و واقعی بود
  به امید موفقیت روز افزون شما
  درود بر شما

  • مریم عباسی
   ۵:۳۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۷

   ممنون از وقتی که گذاشتید و اظهار نظرتان.
   موفق و پیروز باشید

 3. محمد پیام بهرام پور
  ۴:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۷

  بهترین ها رو برای شما آٰزو دارم