تغییر زندگی با بهبود تصویر شخصی!

تغییر زندگی با بهبود تصویر شخصی!

 

 

تغییر زندگی با بهبود تصویر شخصی! بیشتر افراد در دوره ای از زندگی ممکن است از خود ناراضی باشند و دست به گله و شکایت بزنند. ناراضی و شاکی بودن از خود، یک چیز طبیعی است. اما اگر ادامه پیدا کند می تواند اثرات بد زیادی داشته باشد.

من در همین جا به شما پیشنها می کنم که دست نگه دارید و بیشتر از این خود را سرزنش نکنید، کمتر به خود غر بزنید.

خبر خوبی برای شما دارم! و آن این که با تقویت تصویر شخصی و داشتن تفکر مثبت، ما می توانیم زندگی خود را به طور چشمگیری تغییردهیم.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که:

تصویر شخصی چیست و چگونه می توان تصویر شخصی خود را بهتر کرد؟

به طور خیلی ساده منظور از تصویر شخصی چیزیست که فرد در مورد خود فکر می کند؛ یا برداشت ذهنی فرد از خود، این برداشت می تواند باعث غرور و بالا رفتن انگیزه وی شود (تصویر شخصی مثبت) و یا اینکه باعث دلسردی و ناامیدی او گردد (تصویر شخصی منفی). تصویر شخصی برای هر فرد متفاوت است. احساسات، ویژگی های فیزیکی و ظاهری، محیط زندگی فرد و… همه در شکل دادن به تصویر شخصی تاثیر دارد. در اینجا هدف ما کمک به بهتر کردن تصویر شخصی و یا ایجاد تصویر شخصی مثبت می باشد.

  • فردی که احساس می کند اندامی خوبی ندارد و اگر به باشگاه ورزشی برود مورد توجه و تمسخر قرار می گیرد؛
  • فردی که از بچگی در خانواد خواسته هایش برآورده شده و بعدها در اجتماع هم انتظار دارد همه به حرفهایش گوش دهند و اجرا کنند؛
  • فردی که یک بار در رسیدن به موفقیت شکست می خورد فکر می کند هیچ وقت موفق نخواهد شد؛
  • فردی که چون همه اطرافیانش ازدواج فامیلی داشته اند فکر می کند او نیز حتما باید ازدواج فامیلی داشته باشد؛
  • و…

اینها همه تصاویر شخصی درست یا نادرستی است که ممکن است در ذهن افراد شکل بگیرد. البته اینها بخش کوچکی از تصاویر شخصی یک فرد می باشد و در نهایت هر فرد یک تصویر بزرگ و کامل از خود دارد که براساس آن زندگی می کند.

چرا داشتن تصویرشخصی مثبت، مهم است؟!

تصویر شخصی مثبت

با یک تصویر مثبت از خود، چیزهای زیادی می توان بدست آورد. از جمله اینکه اعتماد به نفس افزایش می یابد؛ بالا رفتن اعتماد به نفس می تواند موقعیتهای مثبت بیشتری را برای ما ایجاد کنید. از طرفی وقتی ما تصویر مثبت و خوبی از خود داشته باشیم دیگران نیز ناخودآگاه، بطور مثبتی به ما پاسخ خواهند داد.

دو گام مهم در بهبود تصویر شخصی:

گام اول: شناخت خود

برای داشتن یک تصویر شخصی مثبت اول باید شناخت خوبی از توانمندی ها و ظرفیت های خود داشته باشیم. همینطور باید نقاط ضعف را شناسایی کرد. شناخت ضعف ها و ناتوانی ها نباید باعث احساس شکست و دلسردی شود بلکه این آگاهی و شناخت برای بهبود و بهتر کردن آنهاست. اگر به اندازه کافی روی ضعف ها کار شود به راحتی میتوانند به نقاط قوت تبدیل شوند.

وقتی ما ضعف یا کمبودی را در خود رفع می کنیم احساس پیروزی در ما بوجود می آید که این خود باعث شادی و رضایت خاطر می شود و اعتماد به نفس را بالا می برد. بالا رفتن اعتماد به نفس تصویر بهتری از خود در ذهن ماایجاد می کند و این چرخه همچنان ادامه دارد.

گام دوم: مشخص کردن نقاط تغییر

جنبه هایی از زندگی که تغییر آنها برای شما مهم است را مشخص کنید و بر آنها تمرکز کنید. در اینجا دو نکته قابل توجه است:

  1. ممکن است جنبه هایی از زندگی باشد که شما نگرانی زیادی در مورد آنها نداشته باشید، آنها را نادیده بگیرید چون برروی تصویرشخصی شما تاثیر زیادی نخواهدداشت.
  2. شما نمیتوانید و نباید هر چیزی را در خودتان تغییر دهید. گاهی اوقات شما فقط باید این جنبه های شخصیت خود را بپذیرید و به زندگی خود ادامه دهید.

دکتر علی شریعتی چه زیبا گفته اند:

پروردگارا! به من آرامشی عطا فرما تا بپذیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم و شهامتی، تا تغییر دهم آنچه را که می توانم و بینشی تا تفاوت این دو را بدانم؛ مرا فهم ده، تا متوقع نباشم دنیا و مردم آن مطابق میل من رفتار کنند؛

شروع کنید هر چند با یک گام کوچک!

همین الان ۱۰ مورد از نقاط قوت و ضعف خود را بنویسید. حداقل سه مورد از نقاط ضعف خود را انتخاب کنید و برنامه ای برای تغییر آن بریزید.

وقتی جنبه هایی که باید روی آنها کار شود را مشخص کردید، سریع دست به کار شوید و روی بهتر کردن آنها کار کنید و از هیچ تلاشی دریغ نکنید! اگر احساس کردید برای تفکر مثبت و ایجاد انگیزه نیاز به کمک دارید، می توانید در مورد آن مطالعه کنید. مطالب و کتاب های الکترونیکی زیادی در سایت ها قابل دسترسی هست همچنین دوره های آنلاین و یاگوش دادن به فایل های صوتی انگیزشی و… می تواند در دست یابی به اهداف به شما کمک کند.

میل به تغییر لازمه ارتقاءتصویرشخصی!

شما باید علاقمند به تغییر باشید. اگر احساس خوبی در مورد خود نداشته باشید، باید کاری کنید که این احساس تغییر کند. تغییر هیچ وقت راحت نیست، اما وقتی تاثیر آنرا بر تصویر شخصی خود ببینید، خواهید دید که ارزش تلاش دارد.

برای ایجاد تغییر و پیدا کردن تصویر شخصی مطلوب خود می توانید از یک مشاور کمک بگیرید. ولی این را بدانید که بدون توجه به نوع کمکی که شما از مشاور دریافت می کنید، این سفر یا تغییر برای شما و مخصوص شماست؛ که باید:

  • نگران نظر دیگران نباشید.
  • خود را با دیگران مقایسه نکنند.

دیگران نیستند که زندگی شما را زندگی می کنند، شما هستید که باید با عواقب تصویر شخصی جدید خود زندگی کنید، چه خوب باشد و چه بد! تا آنجا که ممکن است سعی کنید برخوبی ها تمرکز کنید.

هنگامی که زندگی خودر را تغییر دهید و نگرش مثبت داشته باشید، در خانواده و محل کار، روابط بهتری خواهید داشت. در حقیقت همانطور که تصویر شخصی شما بهبود می یابد، همه جنبه های زندگی شما از آن تاثیر می پذیرد و بهتر خواهد شد.

ویلیام جیمز: اگر شما تصویری از آنچه می خواهید باشید را در ذهن تان بسازید و مدتی طولانی این تصویر را حفظ کنید، دقیقاً همان خواهید شد.

تغییر زندگی با بهبود تصویر شخصی!

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *